Video: deal OpenAI voor DRAM zorgt voor wereldwijde verhoging elektronicaprijzen

Video: deal OpenAI voor DRAM zorgt voor wereldwijde verhoging elektronicaprijzen

De geheugenprijzen zijn in korte tijd verviervoudigd doordat AI-bedrijf OpenAI 40 procent van de wereldwijde DRAM-productiecapaciteit heeft opgekocht. Dit heeft vergaande gevolgen voor de hele techindustrie. Techzine Talks bespreekt dat onderwerp uitgebreid in hun nieuwste vodcast.

OpenAI sloot in september of oktober 2025 een deal met Samsung en SK Hynix voor 900.000 geheugenwafers per maand. Het bedrijf heeft dit waarschijnlijk nodig voor de geplande Stargate-datacenters met capaciteiten van 1 gigawatt of meer, voor eigen AI-chips die het ontwikkelt met Broadcom, of voor mysterieuze hardware die Jony Ive voor hen ontwerpt.

Het grote probleem is dat de wereldwijde productiecapaciteit voor geheugen slechts met 8 procent groeit in 2026, terwijl de vraag exponentieel toeneemt. Nieuwe fabrieken hebben minimaal drie jaar nodig om operationeel te worden, en fabrikanten zijn terughoudend na de overcapaciteit die ontstond in 2018-2019.

De impact hiervan is enorm. Standaard 32GB DDR5-geheugen steeg van ongeveer 100 euro naar 400 euro. Fabrikant Dell overweegt een prijsverhoging van 15 procent op hun complete PC-portfolio, want dit moet toch op een of andere manier doorberekend worden. Samsung Semiconductor weigerde zelfs orders van hun eigen Galaxy-divisie omdat externe klanten meer betalen. Micron stopt met hun consumenten-merk Crucial. Kortom, alle apparaten met geheugen gaan flink duurder worden, van laptops en servers tot smartphones.

Voor bedrijven is het cruciaal om nu duidelijke prijsafspraken te maken met leveranciers, aangezien tijdens de coronapandemie bleek dat leveranciers terugkwamen op afspraken wanneer kosten te hard stegen. Een alternatieve strategie is bestaande hardware langer te gebruiken, hoewel dit botst met Windows 11-ondersteuningsvereisten. HP verwacht pas impact in de tweede helft van 2026 door de grote fysieke voorraden die ze hebben liggen van geheugensticks.

Een Taiwanese fabrikant voorspelt dat de tekorten wel tien jaar kunnen aanhouden. Mogelijke oplossingen zijn dat Chinese fabrikanten hun DDR4-productie opschalen, dat Europa komt met een ‘RAM Act’ vergelijkbaar met de Chips Act, dat software wordt geoptimaliseerd voor minder geheugengebruik of dat fabrikanten versneld nieuwe technologie op de markt brengen. Hyperscalers zoals Google, AWS en Microsoft krijgen voorrang bij leveranciers boven traditionele PC-fabrikanten vanwege hun financiële slagkracht.

De crisis biedt geen snelle oplossing. Organisaties moeten strategische beslissingen nemen over hardware-refreshes en contractonderhandelingen, terwijl er tegelijkertijd kansen liggen in software-efficiëntie en alternatieve benaderingen van AI-infrastructuur. Al met al genoeg om te bespreken dus en in deze Techzine Talks-aflevering praten Coen, Sander en Erik je helemaal bij over deze situatie.

Meedoen?

Ben je een expert in een bepaald IT-vakgebied en wil je graag je kennis delen met onze luisteraars? Of heeft je organisatie de nieuwste en meest innovatieve IT-oplossing in huis? Neem contact op, dan bespreken we graag wat de mogelijkheden zijn.