Het is nog onbekend of het grote datalek bij Clinical Diagnostics, van inmiddels een half jaar geleden, invloed heeft op deelname aan het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker. Ook blijft de precieze oorzaak van de ransomware-aanval onduidelijk.
Demissionair staatssecretaris Tielen van Jeugd, Preventie en Sport stuurde onlangs een overzicht naar de Tweede Kamer over deelname aan het bevolkingsonderzoek. Daarin staat dat 2024 een stijging liet zien ten opzichte van 2023. Of het datalek gevolgen heeft voor dit jaar kan niet worden vastgesteld, aangezien de cijfers alleen 2024 betreffen. “Eventuele effecten van de datahack op de deelname zijn daarom niet zichtbaar in deze monitor”, aldus Tielen.
Wel is er volgens de staatssecretaris een veranderende instroom van ingestuurde zelftesten zichtbaar bij de labs. Daar kunnen echter nog geen conclusies aan worden verbonden wat betreft deelname. “Zodra we hier meer over kunnen zeggen en we een significante verandering in de deelname zien, zal ik uw Kamer daarover informeren.”
Ransomware-aanval
Begin juli wist ransomwaregroep Nova toegang te krijgen tot het netwerk van Clinical Diagnostics in Rijswijk. De aanvallers stalen persoonlijke en medische gegevens van 850.000 mensen. Het betrof vrouwen die deelnamen aan het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker en patiënten van privéklinieken en huisartsen.
Clinical Diagnostics betaalde miljoenen aan losgeld om verdere publicatie van de gestolen data te voorkomen. Ondanks de betaling publiceerde Nova aanvankelijk een deel van de gegevens, voordat de groep beloofde de data te verwijderen.
Hoe de hack precies mogelijk was, is ook nog altijd niet bekendgemaakt. “De oorzaak van de hack vormt onderwerp van nader onderzoek. Op dit moment is nog niet concreet te duiden wanneer de uitkomsten daarvan bekend zullen worden”, liet Tielen enkele weken geleden nog weten.