3min Ondernemen

Google tekent 15-jarig contract voor Duitse offshore windenergie van 100MW

Google tekent 15-jarig contract voor Duitse offshore windenergie van 100MW

Google en Duits energiebedrijf EnBW hebben een langetermijncontract getekend. De deal loopt vijftien jaar en betreft 100 megawatt groene stroom uit offshore windenergie. De overeenkomst maakt deel uit van Google’s streven naar volledig koolstofvrije energie.

Het energiebedrijf EnBW levert de elektriciteit vanuit het He Dreiht windmolenpark in de Duitse Noordzee. Dit park heeft een totaalcapaciteit van 960 megawatt en behoort daarmee tot de grootste offshore windprojecten van Europa. Het minimale opgenomen vermogen voor een datacenter van een hyperscaler ligt rond de 100MW. Ter vergelijking: regionale datacenters kunnen vaak met veel minder toe, waarbij 5MW al genoeg is voor een prima start.

De overeenkomst past in Google’s ambitie om tegen 2030 alle activiteiten op 24/7 koolstofvrije energie te laten draaien. Dat betekent dat elk uur van energieverbruik wordt gematcht met een gelijke hoeveelheid schone energie op hetzelfde elektriciteitsnet. In Nederland werkt Google al aan grootschalige windprojecten om 90 procent van de datacenters en kantoren van koolstofvrije energie te voorzien.

Grote vraag naar energie voor AI

Google’s datacenters zijn essentieel voor de werking van kunstmatige intelligentie en andere digitale diensten. Daarbij neemt de vraag naar betrouwbare en schone elektriciteit alsmaar toe, onder andere door de groei van AI-technologie. Adam Elman, Director of Sustainability EMEA bij Google, zegt daarover: “Om te voldoen aan de vraag naar AI-infrastructuur zijn directe investeringen nodig in de energiesystemen die deze technologie mogelijk maken. Door nieuw windvermogen af te nemen van EnBW, brengen we meer schone energie online in Duitsland.”

Windpark is in 2026 gereed

Het He Dreiht windpark is momenteel in aanbouw in de Duitse Noordzee. Bij volledige ingebruikname levert het een substantiële bijdrage aan de hernieuwbare energievoorziening van Duitsland. Het merendeel van de elektriciteit uit het park is al verkocht via langetermijncontracten. De deal met de zoekgigant is te bestempelen als een relatief grote deal, waarmee een klant bijna een tiende van het vermogen afneemt. Wat voor andere langetermijncontracten er zijn gesloten en met wat voor klanten is onbekend.

Peter Heydecker, lid van de raad van bestuur van EnBW, benadrukte het belang van de deal: “Dit akkoord met Google is een krachtig signaal voor de transformatie van de energiemarkt. We leveren een op maat gemaakte PPA-oplossing en dragen direct bij aan de decarbonisatie van de industrie en de digitale economie.” Power Purchase Agreements zoals deze bieden industriële en commerciële klanten langetermijnzekerheid over prijzen en levering. Voor de techsector zijn dit soort contracten ook cruciaal om klimaatdoelen te halen terwijl de energievraag blijft stijgen.

Nederlandse plannen voor windmolenpark van 1 GW

Eind oktober kwam het nieuws naar buiten dat een Nederlandse aanbesteding voor windmolenpark Nederwiek I-A was beëindigd. In 2026 wordt er nog wel een nieuwe ronde van aanbestedingen voor dit project geopend, waarbij subsidie wel nodig is. Het beschikbare budget daarvoor bedraagt een miljard euro.

Dat park zou genoeg windenergie moeten leveren om één gigawatt aan windenergie op te wekken. In de praktijk is dat genoeg stroom om een miljoen huishoudens een jaar lang van stroom te voorzien. Huidige windmolenparken op zee in Nederland wekken al 4,5 gigawatt aan stroom op. Daarmee kan zo’n 16 procent van de Nederlandse huishoudens en bedrijven worden voorzien van stroom. Als dat als basis wordt gebruikt om te berekenen hoeveel stroom er daadwerkelijk nodig is om heel Nederland te voorzien van stroom op jaarbasis, kom je uit op ruim 28 gigawatt.