3min Ondernemen

Inkoopprijzen geheugen: DRAM 60 procent duurder door AI-serverhonger

Inkoopprijzen geheugen: DRAM 60 procent duurder door AI-serverhonger

Geheugenproducenten verhogen de prijzen fors in het eerste kwartaal van 2026, zo stelt marktonderzoeksbureau Trendforce. Inkoopprijzen van DRAM stijgen met maar liefst 55 tot 60 procent, terwijl NAND Flash 33 tot 38 procent duurder wordt.

De kloof tussen vraag en aanbod wordt steeds groter als we het hebben over werkgeheugen. TrendForce meldt dat DRAM-prijzen voor servers zelfs met meer dan 60 procent stijgen ten opzichte van laatste kwartaal van 2025. Die ontwikkeling komt niet uit de lucht vallen. Eerder werd al gewaarschuwd dat geheugenprijzen explosief stijgen, met directe gevolgen voor prijzen van onder andere laptops en smartphones. Zo steeg de prijs van een standaard 32GB DDR5-kitje binnen enkele maanden van ongeveer 100 naar zo’n 400 euro.

Producenten kiezen voor AI-servers

Producenten van geheugen kiezen ervoor om hun kostbare productiecapaciteit in te zetten voor speciale server- en HBM-producten om zo te kunnen blijven voorzien in de immense vraag die nodig is voor AI-datacenters. Sommige fabrikanten moeten geheugen tegen hogere prijzen inkopen, wat de hele PC DRAM-markt opdrijft.

Dat geldt ook voor werkgeheugen voor onder andere smartphones, waardoor nieuwe modellen worden uitgerust met minder RAM of ze worden voor een hogere prijs in de markt gezet. Ook bij geheugen voor videokaarten speelt dit euvel, waardoor Nvidia zelfs op het punt staat om een type videokaart van jaren geleden weer nieuw leven in te blazen.

Geheugen in servers, smartphones en laptops

Voor NAND Flash voorspelt TrendForce een daling in vraag door meerdere redenen. Zo worden er minder notebooks verkocht en bij instap- en middenklasse-modellen zijn downgrades qua geheugenspecificaties een logische keuze. In 2026 bereikt de wereldwijde markt voor servers zijn hoogtepunt aldus Trendforce. Dit komt voornamelijk doordat grote Amerikaanse cloudleveranciers zoals Amazon, Google en Microsoft massaal investeren in infrastructuur voor kunstmatige intelligentie. Door deze investeringen is er enorme vraag naar SSD’s voor de enterprise-markt. Die zijn speciaal ontworpen voor servers en datacenters.

Voor smartphones ziet de situatie er heel anders uit. De vraag naar eMMC en UFS, geheugentypes die je in smartphones vindt, neemt duidelijk af. In de eerste helft van 2025 zijn er veel kortingsacties en aanbiedingen geweest waardoor consumenten al massaal nieuwe smartphones hebben gekocht stelt het bureau. Het gevolg is dat de markt begin 2026 kampt met te veel voorraad. Smartphonefabrikanten leveren daardoor veel minder telefoons dan in het kwartaal ervoor.

Chromebooks kunnen nog wel redelijk verkopen dankzij inkoopprogramma’s van overheden voor scholen en ambtenaren, maar dat is niet genoeg om de zwakke vraag naar smartphone-geheugen te compenseren. Tegelijkertijd produceren fabrieken minder geheugen en hoewel bedrijven die geheugenmodules maken dit deels opvangen, blijft er te weinig aanbod voor de vraag.