Staatssecretaris Eddie van Marum waarschuwt dat Nederland jaarlijks minstens een miljard euro extra moet investeren in digitalisering tot minimaal 2030. Zonder deze structurele middelen dreigt dienstverlening te stagneren, groeit de kwetsbaarheid voor cyberaanvallen en verliest Nederland zijn concurrentiepositie.
Digitale systemen vormen de ruggengraat van de samenleving is te lezen op de website van de Rijksoverheid. Toch praten we er weinig over, constateert Van Marum. “Als kritieke computersystemen uitvallen ligt alles stil.” Deze zomer lanceerde het kabinet de Nederlandse Digitaliseringsstrategie. Het is de eerste overheidsbrede aanpak om versnippering in het landelijk IT-beleid te doorbreken.
Volgens Van Marum is digitalisering geen keuze maar een noodzaak. De eerste raming voor de benodigde investeringen is tot stand gekomen in samenwerking met andere departementen, medeoverheden en publieke dienstverleners. In het tweede kwartaal van 2026 moet een gedetailleerde investeringsagenda volgen.
Zes prioriteiten voor versnelling
In juli van 2025 is de NDS (Nederlandse Digitaliseringsstrategie) gelanceerd. Het gaat om een gezamenlijk plan waarbij gemeenten, waterschappen, provincies, publieke dienstverleners en het Rijk zijn aangesloten om de digitale basis van Nederland te versterken. Er wordt nadruk gelegd op zes prioriteiten waarop genoemde overheidsorganisaties als een overheid samenwerken.
Het gaat dan onder andere om digitale weerbaarheid en autonomie, maar ook artificiële intelligentie of cloudservices. De overkoepelende strategie moet fragmentatie in IT-beleid doorbreken. Nederland kampt al langer met gebrek aan coördinatie tussen overheidsdiensten en infrastructuurspelers.
Urgentie is groot
Zonder structurele investeringen loopt Nederland het risico dat dienstverlening stagneert. De kwetsbaarheid voor cyberaanvallen groeit terwijl de concurrentiepositie verslechtert. Van Marum is helder: “Als we nu niet handelen, betalen we later de prijs – in geld, tijd en vertrouwen.”
De extra investeringen zijn niet alleen nodig voor goede dienstverlening aan burgers en ondernemers. Ze vergroten ook de weerbaarheid en veiligheid. Bovendien zorgen ze ervoor dat Nederland blijft draaien en gegevens beschermd zijn.