De Europese Commissie presenteert dinsdag 20 januari een herziene Cybersecurity Act. Daarmee wil het Chinese apparatuur van bijvoorbeeld Huawei en ZTE verplicht uit kritieke infrastructuur verbannen. Die opgelegde regels worden bindend voor alle lidstaten.
Brussel wil Chinese leveranciers uitfaseren uit Europese telecomnetwerken, systemen voor zonnepanelen en beveiligingsscanners. De voorgestelde wet maakt een eerder vrijwillig regime verplicht voor EU-landen. Sommige lidstaten zijn tot nu toe nog wel blijven samenwerken met zogenaamde ‘high-risk’ leveranciers.
Zo tekende Spanje afgelopen zomer nog een contract van 12 miljoen euro met Huawei. Dat ging om specifieke hardware voor afluisterpraktijken voor wetshandhaving en inlichtingendiensten. Eerdere aanbevelingen werden dus op andere manieren geïmplementeerd in verschillende Europese landen, iets wat binnenkort dus niet meer mogelijk moet zijn.
Uitfaseringstijdlijnen per sector
De exacte planning voor het uitfaseren hangt af van het beoordeelde risico dat een leverancier voor de EU vormt en de specifieke sector waar het over gaat. Ook de kosten en beschikbaarheid van alternatieve leveranciers worden meegenomen in de voorgestelde tijdlijnen.
Zo komt meer dan 90 procent van de in de EU geïnstalleerde zonnepanelen uit China. Verschillende personen en organisaties uit de industrie zeggen daarbij dat er simpelweg geen goede alternatieven zijn. Dat is logischerwijs een probleem als je afhankelijk(er) wil worden van landen als China of de VS.
Na de presentatie van de conceptwet door de Commissie start de onderhandeling met het Europees Parlement en EU-landen. Omdat lidstaten verantwoordelijk zijn voor nationale veiligheid, zullen de voorgestelde tijdlijnen waarschijnlijk weerstand ondervinden vanuit verschillende Europese hoofdsteden.
De voorstellen kunnen ook voor uitdagingen zorgen bij EU-lobbygroepen. Dan hebben we het bijvoorbeeld over SolarPower Europe, de lobbygroep van de zonne-energiesector. Huawei is daar lid dankzij de productie van omvormers die in zonnepanelen worden gebruikt.
Eerder op ICT Magazine: Vier aanhoudingen in corruptie-onderzoek Huawei in Europees Parlement
Reacties uit China
Beijing zei in november dat het uitfaseren van technologie van bedrijven als Huawei ZTE “marktprincipes en regels van eerlijke concurrentie” zou schenden. Het verwijderen van Chinese telecomapparatuur in een handvol landen, belemmert de technologische ontwikkeling en leidt tot zware financiële verliezen, aldus een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken.
De Europese Commissie wilde geen commentaar geven en ook Huawei reageerde niet direct op een verzoek om commentaar. Jaren geleden verbood Nederland Huawei eerder al uit de kern van telecomnetwerken, waarbij alleen randapparatuur wel toegestaan bleef, waaronder antennes.