Uit onderzoek naar 62 financiële organisaties blijkt dat geen enkele volledig voldoet aan de European Accessibility Act. De wet verplicht sinds 28 juni 2025 bedrijven om diensten toegankelijk te maken voor mensen met een beperking. In totaal werden 2587 fouten gevonden.
De onderzoekers van Digitaal Toegankelijk analyseerden voor hun onderzoek 580 webpagina’s van banken, verzekeraars, cryptoplatformen, leasebedrijven en pensioenbeleggers. Gemiddeld deden ze 45 bevindingen per website. Op zeventien homepagina’s van websites stuitten ze op kritische fouten waardoor sommige personen de site niet veilig kunnen bezoeken. Bij zestien sites ontbrak de toegankelijkheidspagina, waardoor het voor consumenten niet duidelijk is waar ze terecht moeten als ze een klacht hebben.
De European Accessibility Act geldt niet alleen voor websites en apps, ook producten en klantenservices moeten toegankelijk zijn voor iedereen. Eerder onderzoek toonde al aan dat meer dan 95 procent van de Nederlandse websites de toegankelijkheidswet overtreedt. De EEA geldt niet voor alle financiële dienstverleners. Zo hoeven bedrijven in de zakelijke dienstverlening nog niet toegankelijk te zijn. De twee groepen financiële dienstverleners die daar wel aan moeten voldoen zijn bankdiensten en financiële e-handeldiensten.
Grote verschillen tussen sectoren
Websites van verzekeraars zijn het meest toegankelijk. Alle onderzochte partijen beschikken over een toegankelijkheidsverklaring en hebben gemiddeld het minste aantal kritische problemen. Dat staat in schril contrast met leasebedrijven, die het slechtst scoren. Bij 7 op de 10 van de websites van dit type bedrijf ontbrak een toegankelijkheidsverklaring. De conclusie van de onderzoekers: er is te weinig aandacht besteed aan de wettelijke verplichtingen rondom toegankelijkheid.
Per organisatie werden tien webpagina’s onderzocht. De ranking van instellingen met de minste fouten had als vereiste dat er geen kritische fouten voorkomen en dat de toegankelijkheidsverklaring voldoet aan de wettelijke eisen.
AFM houdt toezicht op naleving
De Autoriteit Financiële Markten (AFM) is in Nederland toezichthouder op de digitale toegankelijkheid van financiële diensten. Banken en andere instellingen moeten hun websites, apps en online-processen toegankelijk maken volgens de WCAG 2.1 AA-standaard. Bij niet-naleving kunnen boetes volgen of juridische stappen worden ondernomen.
Financiële diensten die niet toegankelijk zijn vergroten de kans dat mensen fouten maken of verkeerde keuzes maken. Ook neemt het risico op misbruik toe, omdat mensen afhankelijker worden van hulp bij het regelen van financiële zaken. De AFM verwacht dat organisaties zo snel mogelijk aan de slag gaan met de verplichte aanpassingen.