Bijna de helft van de Nederlandse developers zet AI vooral in om het management tevreden te houden. Dat blijkt uit onderzoek van Adaptavist. Een derde vreest zelfs de baan te verliezen als ze geen AI gebruiken. Voor 46 procent van de respondenten mogen AI-agents volledig uit de werkomgeving verdwijnen.
48 procent van de Nederlandse developers gebruikt AI vooral om het management te laten zien dat ze dat doen. Betere resultaten zijn daarbij bijzaak. Dat blijkt uit onderzoek van business- en technologieadviesbureau Adaptavist onder 200 Nederlandse ontwikkelaars. Daarnaast zet 47 procent AI vaker in dan nodig is, puur om aan de wensen van de werkgever te voldoen.
Die druk komt niet uit de lucht vallen. Ruim de helft (51 procent) zegt dat AI-gebruik binnen de eigen organisatie een formeel beoordelingscriterium of KPI is. Daarbij geeft 45 procent aan eerder beoordeeld te worden op hoe vaak ze AI gebruiken dan op de kwaliteit van hun werk. Het gevolg is dat ruim een derde (36 procent) vreest de baan kwijt te raken zonder AI.
Het Nederlandse deel is onderdeel van een breder onderzoek onder 1.000 developers in het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Staten, Nederland, Spanje en Duitsland. Onderzoeksbureau Attest voerde de enquête in maart uit.
Meer doen met minder
59 procent van de developers zegt dat van hen wordt verwacht dat ze door AI meer doen met minder middelen. Ruim de helft (57 procent) maakt zich daardoor zorgen over het carrièreperspectief op de lange termijn. Bij ontwikkelaars die AI verplicht moeten inzetten, loopt dat op tot 72 procent. Bijna een derde (32 procent) merkt dat die zorgen het functioneren op het werk negatief beïnvloeden.
Die onrust staat niet op zichzelf. ICTMagazine schreef eerder over een Stanford-analyse waaruit blijkt dat de werkgelegenheid van softwareontwikkelaars tussen 22 en 25 jaar sinds eind 2022 met bijna 20 procent is gedaald. AI-codingtools nemen steeds meer instapwerk over.
Werkplezier staat onder druk
Ook het werk zelf verandert. 41 procent zegt dat AI softwareontwikkeling minder leuk maakt en onder vrouwen is dat zelfs 53 procent. Drie op de tien respondenten ervaart meer stress en 45 procent vindt het vak een minder aantrekkelijke carrière worden.
Voor sommigen gaat de weerstand nog verder. Bijna de helft (46 procent) zou AI-agents volledig uit de werkomgeving weren als dat kon en 38 procent zou willen dat AI helemaal niet bestond. Onder developers halverwege of aan het eind van hun loopbaan liggen die percentages op 49 en 46 procent.
Opvallend genoeg is ook de beloofde productiviteitswinst niet onomstreden. Eerder bleek al dat ervaren developers de efficiëntiewinst van AI-tools een mythe vinden.
Tijd boven targets
Wat developers dan wel willen, is duidelijk. Bijna drie op de vier noemt voldoende tijd om problemen goed op te lossen essentieel voor een goede Developer Experience. 65 procent vindt die Developer Experience in het AI-tijdperk belangrijker dan ooit.
Matt Saunders, DevOps Lead bij The Adaptavist Group, waarschuwt dat adoptiedoelen en gebruiksstatistieken samen een voedingsbodem vormen voor een uittocht van talent. “Organisaties die hun engineeringtalent willen behouden, moeten stoppen met het meten van AI-adoptie en in plaats daarvan kijken naar de resultaten ervan”, zegt hij. Volgens Saunders moeten developers de tijd, vrijheid en ondersteuning krijgen om de technologie in te zetten op manieren die hun werk echt verbeteren.