Tijdig investeren in koolstofarme technologie gunstiger dan investeringen uitstellen

Tijdig investeren in koolstofarme technologie gunstiger dan investeringen uitstellen

De transitie naar een koolstofarme of zelfs koolstofvrije bedrijfsvoering, oftewel decarbonisatie, is in Nederland in volle gang. Veel sectoren hebben nog een flinke opgave om hun processen en activiteiten aan te passen om de klimaatdoelen voor 2030 te halen. Recent onderzoek van het Economisch Bureau van ABN AMRO toont aan dat het investeren in koolstofarme technologieën vóór 2029 gunstiger is dan uitstel. Bedrijven die nu investeren, profiteren van lagere investerings- en onderhoudskosten, en versterken tegelijkertijd hun concurrentiepositie.

De technologieën die bedrijven kunnen helpen in deze transitie zijn inmiddels grotendeels beschikbaar. Elektrificatie, energie-efficiëntiemaatregelen en hernieuwbare energie zijn al veelgebruikte methoden. Nieuwe technologieën komen tussen 2025 en 2050 beschikbaar, maar het aantal is nog beperkt. Met de uitbreiding van het emissiehandelssysteem in 2027 worden bedrijven verder gestimuleerd om CO₂-uitstoot te reduceren, wat de vraag naar koolstofarme technologieën zal doen toenemen.

Investeringen

Desondanks belemmeren verschillende factoren, zoals een gebrek aan kennis, beperkte financiën en netcongestie, veel bedrijven om nu al te investeren in duurzame initiatieven. Deze obstakels creëren echter kansen voor samenwerkingsvormen tussen bedrijven, die kortetermijnoplossingen kunnen bieden voor de toenemende netcongestie. Bovendien blijkt uit klantonderzoek van ABN AMRO dat bedrijven die op dit moment investeren, niet alleen bijdragen aan het behalen van de klimaatdoelen, maar ook hun operationele marges kunnen verbeteren en versterken. Internationale studies tonen tevens aan dat bedrijven die consistent duurzame maatregelen implementeren, beter presteren dan hun concurrenten op lange termijn.

Decarbonisatie

Stilstand in de decarbonisatie van verschillende sectoren, zoals de luchtvaart en de chemische industrie, vormt een obstakel voor het behalen van de klimaatdoelen. Daarom is het essentieel dat overheid en innovatie een aanjagende rol blijven spelen, bijvoorbeeld door het verbeteren van infrastructuur en het ontwikkelen van nieuwe technologieën zoals waterstof en CO₂-opslag.

Voor bedrijven is het duidelijk: investeren in koolstofarme technologie is niet alleen goed voor het klimaat, maar versterkt ook hun marktpositie en concurrentievermogen op de lange termijn.